Açıklama

STANDARD 100 by OEKO-TEX®, tüm işleme aşamalarındaki ve kullanılan aksesuar malzemelerindeki tekstil ham, ara ve son ürünler için dünya çapında benzersiz ve bağımsız bir denetleme ve sertifikasyon sistemidir. Sertifikalandırılabilir ürünlere örnek: Ham ve boyalı/son halini almış iplikler, dokuma ve örme kumaşlar, düğmeler, fermuarlar, dikiş ipliği veya etiket gibi aksesuarlar, farklı türde konfeksiyon ürünleri (her tür giyim, ev tekstili, çarşaf ve yastık kılıfı, havlular ve daha fazlası).

Kriterler

1992 yılında kuruluşundan itibaren STANDARD 100 by OEKO-TEX® sisteminin temel iddiası bilimsel temele dayanarak denetleme kriterlerinin, sınır değerlerin ve test yöntemlerinin geliştirilmesi olmuştur. Regüle edilen birkaç yüz münferit maddeyi içeren kapsamlı ve sıkı ölçü kataloğu sayesinde STANDARD 100 by OEKO-TEX®:

 • Yasaklanan azo boyası, formaldehit, pentaklorofenol, kadmiyum, nikel, vb. gibi önemli yasal düzenlemeleri.
 • Henüz yasal olarak düzenlenmemiş bulunan, sağlığa zararlı kimyasallar.
 • Kumaş, tekstil, konfeksiyon veya aksesuarlarla ilişkili olan ECHA SHVC aday listesinin ve REACh Avrupa Kimyasal Madde regülasyonlarının XVII. ve XIV. eklerine ait gereklilikler OEKO-TEX® Birliği uzmanları tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirmelerin neticesinde, konuyla ilgili yenilikler ve tartışmalar STANDARD 100 by OEKO-TEX® güncellemelerinde olabildiğince hızlı ve etkin biçimde dikkate alınır.
 • ABD Tüketici Ürün Güvenliği Geliştirme Yasaları (CPSIA) çerçevesinde kurşun ile ilgili gereksinimler
 • Çevreyle de ilgili sayısız madde sınıfı

On yıllar boyunca edindiği deneyimi sayesinde STANDARD 100 by OEKO-TEX®, tüketici açısından yüksek ve etkili bir ürün güvenliğini beraberinde getirir. Denetim kriterleri ve sınır değerleri çoğunlukla ulusal ve uluslararası kabul edilmiş standartların da ötesine geçer. Kapsamlı ürün denetimleri ve düzenli firma denetimleri de, kimyasalların sorumlu biçimde işlenmesine yönelik dünya çapında sektörel sürdürülebilir duyarlılığın oluşmasını sağlar. Bu konsept sayesinde STANDARD 100 by OEKO-TEX® birçok yıldır öncü bir role sahiptir.

Laboratuvar Testleri ve Ürün Sınıfları

OEKO-TEX® zararlı madde denetimleri temel olarak tekstil ve malzemelerin kullanım amaçlarına göre yapılmaktadır. Ürünün ciltle teması ne kadar yoğunsa ve cilt ne kadar hassas ise, insan ekolojik gereksinimlerine o kadar sıkı derecede uyulması gerekir.

Buna göre dört farklı ürün sınıfı mevcuttur:

 • Ürün sınıfı I
  Bebekler ve 3 yaşına kadar olan çocuklar için ürünler (iç çamaşırı, tulum, giysi, çarşaf ve yastık kılıfı, havlu, vb.)
 • Ürün sınıfı II:
  Cilde yakın kullanılan ürünler (iç çamaşırı, çarşaf ve yastık kılıfı, tişört, çorap, vb.)
 • Ürün sınıfı III:
  Ciltten uzak kullanılan ürünler (ceket, manto, vb.)
 • Ürün sınıfı IV:
  Döşeme malzemeleri (perde, masa örtüsü, mobilya döşeme kumaşı, vb.)

Sertifikasyon

STANDARD 100 by OEKO-TEX® uyarınca ürünlerin sertifikasyonu için ön koşul, dış kumaşın yanında ayrıca dikiş ipliği, destekler, baskılar, vb. ile düğme, fermuar, perçin, vb. gibi tekstil dışı aksesuarlar dahil olmak üzere ürünün bütün parçalarının gereken kriterlere uymasıdır.

Diğer ön koşullar; işletim ve kalite güvence önlemleri ile alıcı tarafından yükümlülük ve uyum bildirimlerinin yasal olarak bağlayıcı şekilde imzalanmasıdır.